Екип на телевизия Дестинация България засне епизод за оригиналните елховски носии

IMG_0001Оригинални елховски носии от фонда на Етнографско-археологически музей – Елхово бяха заснети от Телевизионен канал „Дестинация България“ за предаването „Магията на българската народна носия“.

Специално за телевизионното предаването от богатия фонд на музея бяха извадени красиви и старинни женски и мъжки носии на повече от 1 век. Носиите не бяха представяни и обяснявани статично, а се режисираха в интересни възстановки от гл.уредник на музея – Добринка Костова, от уредника Милена Вълева, завеждащ фонд „Тъкани и облекло“, Атанас Саракостов – уредник завеждащ фонд „Аграрна етнография“ и директора на музея Христо Христов.

Пред камерата оживяха: старинен сукман „подшитник” от кр. ХІХ век, представен от Мариела Бакалова, старинен момински сукман „смесените бялки” от нач. ХХ век – Анастасия Димитрова, лазарска носия със забраждане „тарпош“ – Симона Тодорова, годенишки сукман „аленик” –Иванина Михова, булчинска носия от кр. ХІХ век, с три була – черно, червено и зелено – Силвия Михнева, ежедневна сукманена носия от 30 – те години на ХХ век – Ангела Ганчева и Бианка Димова, „съвременната елховска сукманена носия” от 40-те и 50-те г. на ХХ век – Дона Нешева и Даяна Стойчева, тронски сукман –Бояна Николаева, сукман „белкосник” – Пенка Пейкова и Ивета Дамянова, долнотракийска носия на преселници от Беломорска Тракия – Венелина Хаджиева и мъжка ергенска носия – Георги Георгиев и Димитър Иванов.

Дестинация България е собственост на сателитният телевизионен оператор Bulsatcom, който е създаден през 2004 г. и е първия доставчик в България на сателитна цифрова телевизия. Телевизионен канал Дестинация България е създаден през 2013 година и в програмата си включва предавания, които ни отвеждат до всяко кътче на България и показват историческите и туристически обекти на отделните български градове. В програмната схема на телевизията могат да бъдат проследени предаванията „Спомени от миналото“, „ФОЛКЛОРЪТ“, „България – вчера, днес и утре“, „Фолклорни Пътешествия“, „Дестинация България“ и др.