Етнографско-археологическия музей участва със свой експонат в Национална археологическа изложба във Виена

14 февруари – Ден на българския археолог

Етнографско-археологическия музей участва със свой експонат в Национална археологическа изложба във Виена посветена на металите и ресурсите през бронзовата епоха в източните части на Балканския полуостров. Организатор е Националният археологически институт с музей – БАН, а домакин Kunsthistorisches Museum – Виена.

Експонатът е меден слитък от късната бронзова епоха – края на ІІ хилядолетие пр. Хр. Открит е случайно в землището на с. Чернозем и е дарен на музея от нашия съгражданин Руси Маринов. Слитъкът е един от предмонетните средства за размяна при търговски сделки преди VІ век пр. Хр. След това най-напред в царството на Крез, Лидия, а по-късно и в другите средиземноморски цивилизация  навлизат постепенно в обръщение монетите като универсален еквивалент в търговията. От българските земи са известни само пет броя, от които притежание на музейна институция са само три.

Елховският слитък не е с критски произход, както останалите, а медната руда е добита от рудното поле между селата Иглика и Голям Дервент. Досега слитъкът е участвал в подобни изложби в Бон – Германия и Базел – Швейцария.