В залата на Етнографско-археологически музей – Елхово е открита авторска изложба-базар „Амулети, талисмани, пергаменти“

IMG_5985В залата на Етнографско-археологически музей – Елхово е открита авторска изложба-базар „АМУЛЕТИ, ТАЛИСМАНИ, ПЕРГАМЕНТИ” на етнографа доц. д-р Ангел Гоев – до скоро директор на Архитектурно-етнографски комплекс „Етър” – Габрово.

Изложбата показва възстановки на старинни образци амулети и талисмани, изработени според традиционните обредни технологии на траки, славяни и прабългари, а в последствие станали и общобългарски –амулети за предпазване на хора и талисмани за къщата и хората в нея.

Представена е и колекция пергаменти за именни дни, свързани с традиционната идея за защита и покровителство на светеца – покровител и защитник на човека.

Доц. Гоев повече от 45 години научно изследва българските народни вярвания и по-специално тяхната магическа част. Преди 20 години е започнал да възстановява тази много древна обредна практика-направата на амулети и талисмани. По негови думи от най-дълбока древност, за разлика от животинските видове, хората са се сблъсквали с лош поглед, завист, магии.

Амулетите са от Колекцията с глаголическа буква, защото според вярванията, името на човека и човекът са едно и също нещо, затова знакът или идиограмата на съответната глаголическа буква, която е инкрустирана или е поставена върху амулет, се превръща в личен амулет на човека, с която буква започва името му. Всеки човек притежава способността да хареса своя амулет – той може да се носи на кожена верижка, червен конец или синджирче на врата, но така, че да бъде разположен точно на слънчевия сплит – мястото, откъдето външните енергии попадат в човешкото тяло.

Амулетите и талисманите, които са изложени са направени от 40 вида дървета. По думите на доц. Гоев те не бива да се повтарят. Има зависимости за всеки един амулет – къде е расло дървото, от което е направено. За някои например трябва да е расло срещу слънцето, за други на западен склон и т.н. Обредите биват с вода,с билки и според вярванията, поставени върху човек, те прогонват злото и носят добро.

Пергаментите в изложбата описват всеки имен ден, доцентът е дал упътвания, какво трябва и какво не трябва да се прави.